Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika to technologia, która przekształca światło bezpośrednio w energię elektryczną. Są one zwykle używane do generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego i są szeroko stosowane do zasilania domów i firm w miejscach, które otrzymują obfite światło słoneczne. Mówiąc najprościej, ogniwa fotowoltaiczne (PV) przechwytują energię słoneczną w postaci fotonów i zamieniają je na elektrony; elektrony te następnie tworzą ciągły strumień prądu, który jest przydatny do takich rzeczy, jak zasilanie świateł lub uruchamianie urządzeń. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają fotowoltaiczne panele słoneczne.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaiczne panele słoneczne są wykonane z materiału zwanego krzemem, który naturalnie produkuje elektrony, gdy jest wystawiony na działanie światła. Krzem jest umieszczony pomiędzy dwoma warstwami specjalnego materiału zwanego „amorficznym dwutlenkiem krzemu”, który działa jak gąbka i pochłania światło, przekazując je do krzemu. Elektrony w krzemie są wtedy „wzbudzane”, co oznacza, że stają się naładowane i gotowe do tworzenia energii elektrycznej. Ponieważ elektrony są uwięzione w krzemie, panele muszą być podłączone do obwodu lub urządzenia, które może je „wydobyć”. Panele słoneczne są zwykle podłączone do akumulatorów lub urządzenia zwanego inwerterem, który zmienia prąd z prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC), czyli taki, jakiego używamy do zasilania naszych urządzeń w domu.

panele fotowoltaiczne na dachu domu

Ile energii elektrycznej może wyprodukować fotowoltaika?

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną w zależności od tego, jak dużo światła słonecznego otrzymują i jak dużą mają powierzchnię, przez którą przenika światło. Panele słoneczne na dachu w środku słonecznego miasta mogą produkować znacznie więcej energii elektrycznej niż te zamontowane na dachu w zacienionej podmiejskiej dzielnicy. Ogólnie rzecz biorąc, panele słoneczne produkują więcej energii elektrycznej w miesiącach letnich, kiedy dni są dłuższe i bardziej słoneczne niż późną zimą i wczesną wiosną. Ze względu na te sezonowe różnice, właściciele domów będą prawdopodobnie produkować więcej energii elektrycznej w miesiącach letnich, kiedy panele generują przy maksymalnej wydajności i mniej w miesiącach zimowych, kiedy panele otrzymują mniej światła i generują mniej energii elektrycznej.