Wielka moc korzyści elektrowni wiatrowych

elektrownia wiatrowa

Przemierzając Polskę, coraz częściej można napotkać potężne wiatraki wpisujące się w naturalny krajobraz. To nic innego jak odnawialne źródło energii, czyli elektrownie wiatrowe. Czym są i jakie mamy z nich korzyści? Czy warto w nie inwestować?

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Konstrukcje wiatraków zwane farmami wiatrowymi są umieszczane w miejscach odsłoniętych (na polach) i mających dostęp do swobodnych pływów wiatru. Im większe podmuchy, tym lepiej. Elektrownie wiatrowe wytwarzają energię elektryczną przy pomocy ruchów łopat wiatraka. Efektem tego jest pobudzenie do pracy prądnicy, która generuje prąd.

Ujmując w skrócie, energia pochodząca z naturalnego źródła używana jest do produkcji energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania gospodarstw domowych i przemysłu.

Zalety korzystania z elektrowni wiatrowych

Wbrew pozorom nowoczesna technologia do produkcji energii elektrycznej nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Żadne badania tego nie potwierdzają, a limit hałasu spełnia ustawowe kryteria.

Wśród zalet elektrowni wiatrowych należy wymienić:

elektrownia wiatrowa
  • Mała powierzchnia terenu, niezbędna do budowy – wokół można uprawiać ziemię,
  • Brak produkcji odpadów i zanieczyszczeń,
  • Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, brak większej ingerencji w przyrodę,
  • Korzyści z dzierżawy ziemi pod elektrownie wiatrowe (wpływy dla właściciela gruntu i do gminy),
  • Ważne źródło dywersyfikacji energii elektrycznej.
  • Rodzaje elektrowni wiatrowych

Elektrownie wiatrowe zajmują drugie miejsce na liście odnawialnych źródeł energii. Na pierwszym miejscu plasuje się energia słoneczna.

Budowa takiej farmy to kosztowne przedsięwzięcie i dlatego rzadko korzystają z niego prywatne osoby. Najczęściej stać na nie tylko duże firmy, które używają zgromadzonej energii w przemyśle.

Z uwagi na rozmieszczenie można wyróżnić elektrownie wiatrowe lądowe i wodne. Te umieszczone na lądzie stałym nie są tak efektywne jak morskie. Wiatry wiejące nad morzami czy oceanami nie napotykają bowiem na przeszkody w postaci drzew, wzgórz czy wysokich zabudowań.